Soru & Cevap Platformuma Hoş Geldiniz!
+1 oy
tarafından
Merhabalar

NextDNS ile ilgili yazınızı okudum gayet faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

NextDNS i tüm aygıtlarımda ve routerda kullanıyorum fakat xiaomi marka mi 8 lite telefonumda bazen sıkıntılar yaratmakta, şöyle örneğin router'a girilmiş DNS ler olan  ağıma bağlandığımda bu telefon evde kör nokta gibi bir ağ kesintisi olan alana girip çıkarsa (4/5 snlik) tekrar internet aldığında telefon bazı uygulamalarda sıkıntı oluyor bu uygulamalr aktif çalışmıyor bildirim gelmiyor, bunun bir çözümü var mıdır

ayrıca sizinde yazınız da gördüğüm benimde kullandığım Vodafone mobil operatörü ile özel DNS ağında next dns tanımlaması kullandığımda internet bir süre sonra tamamen kopuyor, sizin gözlemleriniz nelerdir buna neden olan Vodafone mu,Xiaomi telefonları mı yoksa farklı bir neden midir, deneyimleriniz neler

ayrıca nextDNS android uygulaması ile herhangi bir problemle karşılaştınız mı ?

cevaplarınızı bekler iyi günler ve çalışmalarınızın devamını dilerim

teşekkürler şimdiden

1 cevap

0 oy
(3.7k puan) tarafından

Selamlar,

Benim Android telefonum OnePlus. Bu cihaz ile ve NextDNS'in Android uygulaması ile hiçbir sorun yaşamamaktayım. Hem mobil hem Wi-Fi'da problem bulunmuyor. Aynen dediğiniz gibi Vodafone ile özel DNS çalışmıyor. Bu sebeple uygulamaya geçtim. Normalde uygulama taraftarı biri değilim fakat mecbur kaldım. Mecbur kalmış olsam da uygulamadan da memnunum bana pek engel olmadı.

W10 bilgisayarlarımda ise YogaDNS'i kullanıyorum. Bundan da memnunum. Şirket ağına VPN yaptığım ve şirket DNS'ini de kullanmam gerektiği için VPN adaptörü up iken git şu sorgular için şu DNS sunucularını kullan dedim. Orda da ihtiyacımı karşıladı yani.

 Sorunuza biraz daha yaklaşırsam ben routerda olmasına rağmen NextDNS uygulamasını da kullanıyorum mobilde. Fakat uygulama olmasa da DHCP'den ilgili ayarları aldığı için cihazlar oradaki DNS'den devam edebiliyorlar. Sizde sabit ip var mı? Modeminizin dış ip'si NextDNS'de tanımlı olmalı. DDNS veya sabit ip ile çözebiliyorsunuz.

Etrafımda bir Xiaomi olmadığı için deneme şansım yok fakat bence Android uygulamasıyla bir deneyin. Evden çıksanız da aktif olacağı için sizi daha çok memnun edecektir. Xiaomi'ler de biraz nazlı doğrudur. Ben amiral gemisi olmasa da orta-üst 2 Xiaomi cihaz kullandım ve memnun kalmadım. OnePlus 7 Pro'ya geçince oh be dünya varmış dedim smiley

Size de kolay gelsin. Yazım faydalı olduysa ne mutlu bana. Buradan soru-cevap devam edebiliriz.

İyi çalışmalar.

(3.7k puan) tarafından

Ek olarak Xiaomi'de pil tasarrufu vb. ayarları vardı. NextDNS uygulamasını bunlardan muaf tutarsanız sürekli açık kalacak ve telefon onu kullanmaya devam edecektir.

tarafından
Hızlı dönüşünüz için teşekkürler.

evet router üzerinde DDNS tanımlı o yüzden direk IP güncellemesini yapıyor ve bir sıkıntı yaşamıyorum.

Genel olarak  benim sıkıntım mobil ağ üzerindendi, henüz deneme fırsatım olmadı ama belirttiğiniz android uygulamasını kullanmayı deniycem çünkü yine belirttiğiniz gibi özel DNS ayarı ile bir şekilde Vodafone ya da Xiaomi cihaz yüzünden internet sıkıntı yaratıyor.

Bunun tam nedenini bulmak için NextDNS community'de de bir konu açtım sıkıntılarımı belirttim, bakalım onların tarafından da aktif bir çözüm gelirse paylaşırım.

NextDNS ayarlarınızda göremedim ama ayarlar kısmındaki  ''önbellek arttırma, CNAME düzleştirme, handshake'' kullanıyor musunuz, neler sağlıyor bu özellikler bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ?

ayrıca Root CA gibi bir sertifika gördüm NextDNS sayfasında ne işe yarar bilginiz varsa açıklama şansınız var mıdır ?

teşekkürler
(3.7k puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Rica ederim.

Önbellek arttırma

Minimum TTL (Time to live) uygulayarak DNS sorgularını en aza indirin.

TTL bir DNS kaydının ölme süresini belirtir. Sanıyorum sistem bu kayıtların TTL'ini arttırıyor ve daha az sorgu yapmanızı sağlıyor. Siz kayıt hala ölmedi zannettiğiniz için önbelleğinizden getiriyorsunuz o kaydı. Tekrar gidip DNS sunucusuna sormuyorsunuz.

Ben bunu kullanmıyorum. DNS kaydı giren kişilerin, ekiplerin süresi geçerli olsun istedim. Herhangi bir DNS değişikliğinde problem yaşarım gibi düşündüm. Fakat belli de olmaz bir denemek lazım belki bir olumsuzluk yaratmadan faydası olur. Ek olarak ücretli olduğu için hesabım sorgu sınırı olmayacağından çok dert etmemiştim.

Handshake ile ilgili çok bir bilgim yok. İhtiyacım da yok gibi duruyor. Normalde bunları çözmek için cihazlara bir şey kurmak gerekiyormuş. Fakat ben zaten buna ihtiyaç duymadığım için bir şey kurmadım. İhtiyacım olursa bir program kurmak yerine doğrudan buradaki o ayarı aktifleştirmek yeterli olacak.

Aynı şekilde CNAME düzleştirmeyi de kullanmıyorum. Problem yaratacak bir ayara benzemiyor. Açılabilir aslında.

Ben şimdi bir harekette 3 ayarı da açıp takip edeceğim. Problem yaratırsalar buradan dönüş yapayım. %99 yaratmayacaklar gibi duruyor.

Root CA'ları ben cihazlarıma ekledim. Yaptığı tek iş https sorguları bloklanırsa aşağıdaki gibi güvenli bir sayfada getirmesi. Bunun sebebi de görebileceğiniz gibi sertifikayı imzalayan NextDNS görünüyor. Bizim buna güvenmemiz gerekiyor ki https sayfalar güvenli görünsün. Olmasa da olur mu evet olur fakat ben ekledim yine de daha düzgün görünüyor diye smiley

Ek olarak Vodafone ile ilgili probleme community çok yorum yapamayacaktır. Servis sağlayıcınızla ilgili diyecektir. Ki öyle gerçekten de. İSS bu şekilde davranıyorsa yapacak bir şey yok diyebilirim. Android/Windows programlarını kullandığımızda https portundan DNS sorgusu yapıyor diye hatırlıyorum. Bunu engellemeleri mümkün değil. Fakat diğeri belli bir porttan sorgu yaptığı için istenmiyor ve kısıtlanabiliyor. Neden istenmediğiyle ilgili yorum yapmayayım anlamışsınızdır angry

Kolay gelsin.
 

tarafından
değerli yorumlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler,

ben de bu şekilde bir süre kullanacağım hem android hem diğer cihazlarda yine farklı bir deneyimim olursa paylaşırım

iyi günler dilerim
(3.7k puan) tarafından
Ne demek rica ederim.

Dediğiniz 3 ayarı da açtım bir problem yok. Bir problem de olmayacak muhtemelen. Bu vesileyle ben de denemiş oldum. Teşekkür ederim. Sorularınız olursa her zaman buralardayım.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 576 kez görüntülendi
18 Nisan 2021 tarihinde Genel kategorisinde afternoon tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 512 kez görüntülendi

40 soru

42 cevap

33 yorum

18 kullanıcı

Selamlar, her türlü sorunuzu bu sayfadan bana sorabilirsiniz. Hem ben hem de diğer ziyaretçilerimiz sorularınıza cevap verecektir. Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Kategoriler

...