Soru & Cevap Platformuma Hoş Geldiniz!
+1 oy
Genel kategorisinde tarafından

İyi günler dilerim,

Özelleştirebilir yanıyla NextDNS ilgimi çekti, yazınızı okuyarak da bilgi edindim. Kafama takılan yerleri size sormak istedim:

Öncelikle bir ev ağında bunu uygulayacağım. İsteğimse bu ağa bağlanan herkesin NextDNS üzerinden ve özelleştirdiğim seçenekler dahilinde bağlanmasını sağlamak. Bunu genel DNS sunucuları için yapmak oldukça kolay, ancak burada özelleştirme işin içerisine girdiğinden bundan yararlanacak kesimi belirtmek gerekiyor. 

Ağ üzerinde varsayılan olarak Dinamik IP kullanılıyor. Router'ın Dinamik DNS özelliğinden yararlanarak noip.com üzerinden DDNS ayarlayıp bunu Router'a tanımlasam sonrasında da NextDNS üzerinde bunu kaydetsem artık ağa bağlanan cihazlar otomatik olarak özelleştirdiğim NextDNS servisine bağlanmış olur mu? Bu konuda herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Eyleme geçmeden önce size danışmak istedim. Desteğiniz için teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
(3.6k puan) tarafından
Selamlar,

Öncelikle modeminizin DHCP ayarlarında, NextDNS'in size verdiği ip adreslerini DNS sunucu olarak tanımlamalısınız. Sonrasında dediğiniz gibi bir DDNS ile ip adresinizi sürekli olarak NextDNS'e göndermeniz gerekiyor. Bu sayede NextDNS, o ipden gelen istekleri tanıyıp sizin ayarlarınıza göre isteklere yanıt verecektir. Buraya kadar tamam sanırım.

Evinize gelen ve ağa bağlanan herkes bu DHCP ayarlarını otomatik olarak alacak ve NextDNS'in DNS sunucularına gidecek. Fakat manuel olarak da ayarlanabilir bu biliyorsunuz. Gelen kişi bu neymiş ya ben elle gireyim 8.8.8.8 falan yapayım derse sizi es geçecektir. Bunun önüne geçmek pek mümkün değil tabi firewall olmadan. Firewall olsaydı NextDNS ipleri dışındaki iplere 53 portundan erişemesin dediğinizde başka bir DNS sunucu kullanamayacağı için mecbur kalacaktı diyebilirim. Bu konuda bir endişeniz yoksa, bağlananların elle değiştirmeyeceğini düşünüyorsanız böyle devam edebilirsiniz. Sorunuz olursa buradan devam edebiliriz.

Sorunuz için teşekkürler. Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 109 kez görüntülendi
+1 oy
1 cevap 271 kez görüntülendi
17 Mart tarihinde Umur tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 785 kez görüntülendi

39 soru

41 cevap

32 yorum

8 kullanıcı

Selamlar, her türlü sorunuzu bu sayfadan bana sorabilirsiniz. Hem ben hem de diğer ziyaretçilerimiz sorularınıza cevap verecektir. Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Kategoriler

...