0 oy
Genel kategorisinde (3.5k puan) tarafından
Siteleri hosting yerine sunucuda barındırmak güvenli mi?

1 cevap

0 oy
(3.5k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Emin değilim.

DDoS saldırılarına falan Cloudflare ile kafa tutmayı planlıyorum ama zaten bu işi yapan ve hep ayakta kalmak zorunda olan hosting sunucuları kadar güvenli değildir diye düşünüyorum. Fakat hacklenme, sızma vb. gibi şeylerden bahsediyorsak eğer bence daha güvenlidir. Neden derseniz benim phpMyAdmin panelim ekstra kullanıcı adı ve şifre (htpasswd) gerektirerek açılıyor. Yine SSH, FTP vb. portlar dışarıya kapalı. Dışarıya 4 adet port açık. 80, 443, DNS için 53, bir de standardı 1194 olan OpenVPN portu. Ben 1194'ü değiştirdim tabi.

Not: DNS için açık olan portu Türkiye dışında denk geldiğim her yere kapatıyorum.

Sitelerimde de ekstra güvenlik önlemleri olduğu için biri kafayı takmadığı sürece güvendeyim diye düşünüyorum. Yani tüm önlemleri aldığınız sürece, akıllı hareket ettiğiniz sürece sunucu, paylaşımlı hostingden daha güvenlidir diyebilirim. Güvenlik önlemleriyle ilgili bazı yazılara sitemden de ulaşabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
5 Şubat 2019 tarihinde Genel kategorisinde ogulcan (3.5k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
16 Şubat 2019 tarihinde Güvenlik kategorisinde ogulcan (3.5k puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
3 Şubat 2019 tarihinde Program kategorisinde ogulcan (3.5k puan) tarafından soruldu

37 soru

39 cevap

26 yorum

3 kullanıcı

Merhaba, sorularınızı direk olarak bu sayfadan bana sorabilirsiniz. Hem ben hem de diğer kullanıcılar cevap verecektir. Ayrıca böylelikle cevaplardan herkes faydalanabilecektir. Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Kategoriler

...