Soru & Cevap Platformuma Hoş Geldiniz!
0 oy
Storage kategorisinde (3.7k puan) tarafından
Dosyalarını nerede tutuyorsun?

1 cevap

0 oy
(3.7k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

QNAP TS-212P

Ben evde QNAP TS-212P model cihazı kullanıyorum. 2 disk slotu var. RAID 0 ve 1 yapılandırabiliyorsunuz. Yine kendi içinde yedekleme sistemi de var. Yani RAID zorunlu da değil. 2 ayrı diski takıp yedekleri ister kendi aralarında isterseniz de harici diske alabiliyorsunuz.

https://ogulcanozugenc.com/nas-aga-bagli-depolama-nedir-ne-ise-yarar/

Konfigürasyonum

Cihazımda 1 adet 1.5 TB ve 1 adet 2 TB Seagate disk bulunuyor-du. 2 TB Seagate bozulduğu için idarelik 750 GB Seagate taktım.

Doğru Konfigürasyon

Doğru konfigürasyon (2 disk slotlu bu cihaz için) tartışmasız RAID 1'dir. Bu modda iki disk kullanılır, birinin alanı görülür, okuma hızı iki kattır.

Aklımdaki konfigürasyon 2 adet 3 TB boyutunda Western Digital Red NAS'ı RAID 1 olarak ayarlamak. Tabi şimdiki Dolar kuruyla bile (1 USD = 6.41 TL, 11.08.2018) bu iki disk 1420 lirayı buluyor. Önceliğim veri güvenliği olduğu için bunun çok da önemi yok. Para olduğunda alacağım bakalım smiley

Tabi normalde RAID 5 veya 6 kullanılıyor yaygın olarak. RAID 5 aslında çok güvenli değil. 4 disk takılıysa 3 disk alanı kullanılıyor. Yani 1 adet disk kaybı yaşanması problem yaratmıyor. Bozuk disk çıkartılıp yenisi konduğu esnada 1 gün bile sürebilen bir yeniden oluşturma süresi bulunuyor. Yani bu 1 gün boyunca kalan 3 diskten herhangi birinin bozulmaması için dua etmek gerekiyor.

Çok uzatmadan RAID 6'da da örnek 4 diskten 2 disk kaybı yaşanması problem yaratmıyor. Tabi bu durumda 2 disk alanı kullanabiliyoruz. Daha güvenli, daha sağlıklı bir yöntem. Masraflı da olsa yapacak bir şey yok. Öncelik her zaman veri güvenliği!

Başıma Gelen Disk Bozulması ve Veri Kaybı

Geçtiğimiz günlerde sağlam bir disk bozulmasıyla karşı karşıya kaldım. Sistemde bağlı olan 2 TB Seagate disk bir anda gitti. Allah'tan sistem onun üzerinde kurulu değildi de hem sisteme bir şey olmadı hem de ben bu durumdan sistem ayakta olduğu için mail yoluyla haberdar olabildim. O sırada dışarıdaydım ve 4 gün sonra cihazın yanına gelebildim. Şükürler olsun ki o 4 günde kalan diske bir şey olmadı. 3 TB kadar verim olduğu için zaten sıfırdan RAID kuramıyordum ve disklerin toplam boyutu 3.5 TB olduğu için %100 yedek de alamıyordum. Yani tahmin edebileceğiniz gibi sağlam bir veri kaybım oldu. 1.2 TB kadar frown

Kayıp

460 GB Belgesel

382 GB Film

314 GB Oyun

33 GB Program

Toplam 1189 GB bir kaybım olmuş gördüğünüz gibi. Yani zaten kritik olanları yedeklediğim için çok da kritik bir kaybım yok ama yine de üzgünüm tabi. Bozuk diski canlandırmayı başaramadım. Bir ara vura vura düzelttim, bilgisayar gördü fakat sonra tekrar gitti. İçini açıp oynadım sonra da attım smiley hem maddi hem de veri olarak kaybım oldu. Fakat yıkılmadım ayaktayım smiley önemli verilerimi daha da sağlam koruyacağım. Bunun için de Google Drive (Resimler için Photos) ve Office 365 Ev düşünüyorum. Office 365 evde kişi başı 1 TB'dan 5 TB alan bulunuyor. Yıllık 329,99 TL gibi bir ücreti var. Verilerden daha değerli olmayacağı için bakalım belki böyle bir formül geliştirip komple NAS'ı devre dışı bırakabilirim.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 659 kez görüntülendi
4 Ekim 2021 tarihinde Storage kategorisinde Mert tarafından soruldu

40 soru

42 cevap

33 yorum

18 kullanıcı

Selamlar, her türlü sorunuzu bu sayfadan bana sorabilirsiniz. Hem ben hem de diğer ziyaretçilerimiz sorularınıza cevap verecektir. Bilgi paylaştıkça çoğalır!

Kategoriler

...